وبلاگ پاسخگویی به سوالات دینی

قانون جذب چیست؟ این سوالی است که بسیاری از افراد علاقه مند در این حوزه می پرسند. قانون جذب به معنی استفاده از قدرت ذهنی در جذب چیزهای مثبت و منفی در زندگی است. نقش انرژی های درونی در این مبحث بسیار پررنگ است. در این مقاله به پاسخ این سوال مهم خواهیم پرداخت.

 

قانون جذب چگونه عمل می کند؟

حتما این جمله را در مورد قانون جذب زیاد شنیده اید که می گویند : " قانون جذب مانند گردش خون در بدن عمل می کند. شما چه به آن اعتقاد داشته باشید و چه نداشته باشید او کار خود را خواهد کرد."

این جمله بسیار درست است. افراد زیادی این سوال را می پرسند که ما اعتقادی به قانون جذب نداریم اما همیشه اتفاقات منفی برای ما می افتد. مناسب ترین پاسخ به آن ها این است که شما به این قانون اعتقادی ندارید اما او در حال انجام وظیفه است. اگر شما جزو آن دسته از افرادی هستید که همیشه با اتفاقات منفی یا مثبت روبرو می شوید به این دلیل است که دائما انرژی های منفی یا مثبت از خود ساطع می کنید و کائنات نیز به این انرژی پاسخ می دهد.

 

قانون جذب

قانون جذب را می توان یکی از با ثبات ترین قوانین در جهان نامید. زیرا جادوی باور را به شما ثابت می کند. شما به چه که فکر کنید مصداق بیرونی پیدا می کند و به واقعیت می انجامد. حتی زمانی که شما در خواب هستید نیز در حال ارتعاش مثبت و یا منفی هستید و این مساله موجب می شود که در طول روز با اتفاقات مختلفی بر مبنای تفکرات خود روبرو شوید. اگر فردی از این قانون به خوبی استفاده کند می تواند به خوبی مدیریت زندگی خود را در دست بگیرد. افرادی که به خوبی قانون جذب را می دانند هیچ گاه این سوال را از خود نمی پرسند که چرا فلان و بهمان اتفاق در زندگی ما رخ داد؟ زیرا دلیل آن را می دانند. و آن دلیل جادوی باور و قدرت جذب است.

 

قانون جذب چگونه کار می کند؟

شما چه بخواهید و چه نخواهید در حال فرستادن انرژی و ارتعاش هستید و این مهم ترین اصل در به کار گیری قانون جذب مطرح است. شاید برای شما جالب باشد اگر بدانید که ذهن به طور خودکار در حال ایجاد تفکرات منفی است زیرا برای بقا تلاش می کند. نکته مهم این است که اگر شما مدیریت ذهن نداشته باشید و نتوانید که این افکار را به افکار مثبت تبدیل کنید به زودی شاهد اتفاقات بد خواهید بود. از قدیم الایام گفته اند : " از هر چه بترسید سرتان می آید. " قدیمی ها قانون جذب را به طور واضح و دقیق نمی دانسته اند اما همیشه به وجود این نیرو در زندگی واقف بوده اند که به هر چه فکر کنید همان را تجربه خواهید کرد.

 

قانون ارتعاش

در کتابی تحت عنوان " قانون جذب " که بعد از انتشار فیلم غوغایی به پا کرد در خصوص قانون جذب زیاد سخت گفت اما هیچ گاه به یک نکته اصلی اشاره نکرد و آن هم این بود که قانون جذب قانون دوم است و برای رسیدن به آن باید قانون اول را انجام دهید و آن هم ارتعاش است. همان طور که گفتیم قانون ارتعاش است که می تواند مسیری درست را در رسیدن شما به هدف بسازد. 

 

اصل مهم در بهبود ارتعاش

یکی از مهم ترین اصول در بهبود ارتعاش و جذب اتفاقات خوب در زندگی این است که ارتعاش خود را بالا ببرید و آن را بهبود ببخشید. مهم ترین کاری که می توانید در این خصوص انجام دهید شکرگزاری است. شکرگزاری برای داشتن تمام چیزهایی که در زندگی دارید می تواند حال شما و افکار شما را دگرگون کند و این دگرگونی سرآغاز جذب اتفاقات مثبت در زندگی تان خواهد شد.

 

نکات مهم در خصوص قانون جذب

به جادوی باور ایمان بیاورید. به چه که فکر کنید آن را به سمت خود می کشید حتی اگر آن را نخواهید. پس مراقب افکار خود باشید.

افکار منفی ذهن خود را مدیریت کنید و تلاش کنید تا آن ها را به افکار مثبت تبدیل کنید.

تمرکز خود را بر روی هر مساله ای که بگذارید او قوی تر می شود. پس بر روی چیزهای مثبت تمرکز کنید.

به ندای قلب خود گوش فرا دهید. ندای درونی هیچ گاه اشتباه نمی کند و می تواند مانند یک تابلوی راهنما عمل کند و بهترین سیر را به شما نشان دهد.

 

+ نوشته شده در سه شنبه هشتم بهمن 1398 ساعت 18:13 توسط نگین حبیب زاده بدون نظر

چقدر به قدرت درون ایمان دارید؟ آیا تا به حال برای شما پیش آمده که به ندای درون خود توجه کنید و از نتیجه آن شگفت زده شوید؟ قدرت درون بسیار نیرومند است و اگر به خوبی آن را بشناسید و به آن اعتماد کنید می توانید راه روشن زندگی خود را بیابید. در این مبحث قصد داریم شما را ندای درون و همچنین کتاب صوتی موفقیت در این حوزه آشنا کنیم.

 

قدرت درون 

در این مقاله قصد داریم شما را با قدرت درون آشنا کنیم. قدرت و ندای درون اگر به درستی کنترل و مدیریت شوند می توانند به شما در رسیدن به موفقیت های بزرگ کمک کند. حتما تا به برای شما پیش آمده به درباره این موضوع کنجکاو شده باشید و شروع به جستجو در اینترنت کنید. اگر در گوگل عبارت قدرت درون را سرچ کنید با تعداد بی شماری از مقالات مرتبط روبرو می شوید که گاهی برخی از آن ها کاملا غیر علمی نوشته شده اند و نمی توانند منبع مناسبی برای آگاهی بخشی باشند. مشاهده شده که برخی از این مقالات از قدرت درون به عنوان قدرتی ماورایی نام برده شده که مخاطب را به گمراهی می کشاند و نمی تواند به وسالات او در این حوزه پاسخ دهد. اما قدرت درون به معنای واقعی چیست و چگونه می توانیم از آن در جهت پیشبرد اهداف خود استفاده کنیم؟

 

قدرت درون چیست؟

به زبان ساده می توان گفت که قدرت و ندای درون به نیروهای درونی انسان اطلاق می شود که از مادی قابل تشخیص نیستند بلکه امری معنوی و احساسی به شمار می روند. به این معنی که نمی توان آن ها را از نظر کمی اندازه گیری کرد. شاید این سوال برای شما به وجود بیاید که اگر این نیرو قابل اندازه گیری کمی نیست پس چگونه به وجود آن ایمان داشته باشیم؟

قدرت درونی برای اثبات حضور خود نیازی به تاییدات و اندازه گیری های مادی ندارد. بلکه کافی است که شما به درون خود مراجعه کنید و عملکرد خود را بسنجید. مطمئن باشید به سرعت متوجه حضور آن و نقش تاثیر گذارش در زندگی تان خواهید شد. اگر می خواهید این قدرت را تقویت کنید و بیشتر از قبل از آن در زندگی و موفقیت خود بهره ببرید به شما پیشنهاد می کنیم ادامه مقاله را بخوانید تا شما را با راهکارهای عالی در این خصوص آشنا کنیم.

 

تصویر سازی کنید

هر انسانی هدفی مشخص برای خود دارد. اگر جزو آن دسته از افرادی هستید که تا کنون نتوانسته اید هدف زندگی را مشخص کنید به شما پیشنهاد می کنیم برای اینکه بتوانید به بهترین شکل از قدرت درون خود بهره ببرید بعد از تعیین هدف , آن را یادداشت کنید. اهداف خود را تصویر سازی کنید . ذهن شما بسیار نیرومند است و پاسخ خوبی به تصویر سازی ذهنی شما می دهد. تصویر سازی اولین قدم در به کار گیری نیروی درونی است. نکته مهمی که باید در تصویر سازی ذهنی در نظر بگیرید این است که باید به صورت واضح و شفاف باشد. به طور مثال هدف شما این است که تا 1 سال آینده ماشین خریداری کنید. شما باید به نحوی تصویر سازی را انجام دهید که رنگ ماشین , مدل آن و سایر مشخصاتش را در ذهن خود ببینید. در غیر این صورت تصویر سازی شما هیچ تاثیری ندارد. شما می توانید برای تقویت ذهن خود اقدام به گوش دادن کتاب صوتی در این زمینه کنید. کتاب های صوتی که در زمینه موفقیت و قدرت درون وجود دارند به شما انگیزه زیادی در پیشرفت خواهند داد.

 

مثال عینی بسازید

شاید برای شما جالب باشد اگر بدانید که کتاب صوتی موفقیت می تواند نگرش شما را به بسیاری از مسائل دگرگون کند . زمانی که مرحله قبل را انجام دادید و به متوجه شدید که هدفتان چیست باید شروع کنید به پیدا کدن و ساختن مثال های عینی. به طور مثال شما یک دستگاه خانه دوبلکس در بهترین منطقه شهر را می خواهید. برای ساختن مثال عینی باید یک عکس از آن خانه و کوچه تهیه کنید و آن در مکانی مناسب از اتاق خود قرار دهید تا ساعات زیادی در شبانه روز روبروی چشمان شما باشد. این کار می تواند به طرز شگفت آوری بر روی ضمیر ناخودآگاه شما تاثیر بگذارد و این یعنی قدرت درون. بسیاری از افراد مشهور و موفق در جهان تصویری از موفقیت خود در آینده را در سقف می چسبانند تا شب ها در هنگام خواب آن را ببیند. زیرا قدرت درون به حدی زیاد است که می تواند عوامل تاثیر گذار بر روی ضمیر ناخودآگاه را شناسایی کند.

 

تمرکز خود را چند برابر کنید

حتما از نیروی تمرکز با خبر هستید. اگر بگوییم که تمرکز حتی می تواند سنگ را نیز آب کند اغراق نکرده ایم. در بهره گیری از قدرت درون تمرکز فاکتور بسیار مهمی محسوب می شود. برای افزایش تمرکز کافی است تا در مکانی آرام و بدون هیچ سر و صدایی بنشینید و هدف خود را مجسم کنید. آن را به نحوی لمس کنید که گویی اکنون اتفاق افتاده و همان احساس را داشته باشید. قدرت درون شما می تواند به محقق کردن هدف تان کمک کند. هدف خود را امری نزدیک و به وقع پیوسته ببینید نه امری محال و دست نیافتنی. برخی از افراد برای افزایش تمرکز خود از مدیتیشن استفاده می کنند. این ورزش می تواند به نحو عجیبی در آرام سازی و افزایش تمرکز شما نقش داشته باشد.

 

از انرژی های منفی فاصله بگیرید

شما برای اینکه قدرت درون خود را تقویت کنید باید سراسر وجود خود را از انرژی مثبت آکنده سازید. از هر فرد یا شرایطی که انرژی منفی را به شما منتقل می کند دوری کنید. با انجام کارهای که به شما انرژی مثبت می دهند روز خود را شروع کنید. از مهم ترین روش ها برای افزایش انرژی مثبت شروع روز با سپاسگزاری است. به دلیل داشتن تمام نعمت های زندگی خدای خود را شاکر باشید.

 

 

+ نوشته شده در دوشنبه هفتم بهمن 1398 ساعت 0:33 توسط نگین حبیب زاده بدون نظر

هیپنوتیزم یکی از موضوعات پر بحث در حوزه روانشناسی است. این علم در درمان برخی از اختلالات و مشکلات روحی موثر است. هیچ گاه تعریف واضحی از این واژه شنیده نشده است زیرا با حوزه ذهن سروکار دارد و همین دلیل محکمی می شود که نتوان آن را به خوبی شناخت. زیرا ذهن خیلی پیچیده است. اما هیپنوتیزم دقیقا چیست و چگونه می توان خود هیپنوتیزم انجام داد؟

 

هیپنوتیزم چیست؟

یکی از سوالات مهم در حوزه روانشناسی این است که واقعا هیپنوتیزم چیست و چه تعریفی شامل آن می شود؟ بسیاری از افراد با شنیدن واژه هیپنوتیزم به یاد مسخ شدن می افتند و تصور می کنند که اگر هیپنوتیزم بر روی شخصی انجام شد او کاملا در برابر فرد هیپنوتیزم کننده بی اختیار می شو. در صورتی که این تصور کاملا اشتباه است. بلکه این رشته یک رشته تخصصی است که افراد کمی می توانند ادعا کنند آن را به طور کامل بلد هستند. زیرا کارکرد ذهن بسیار پیچیده تر از آن است که بتوان به خوبی آن را شناخت. تصور دیگری که در این حوزه وجود دارد این است که فرد هیپنوتیزم شونده در خوابی عمیق فرو می رود و هوشیار نیست! در صورتی که فردی که هیپنوتیزم می شود کاملا بیدار و هوشیار است. چرا که ذهن در خواب و بیداری عملکردی کاملا متفاوت دارد.

 

تاریخچه هیپنوتیزم

در برخی از منابع آمده که این رشته قدمتی 200 ساله دارد اما واقعیت این است که نمی توان قدمت خاصی را برای آن در نظر گرفت. همچنین ابداع کننده آن نیز تا کنون ناشناس باقی مانده است. برخی از افراد ریشه هیپنوتیزم را مربوط به کشور هند و مردم هندو می دانند. جیمز برید و فرانتس آنتوان مسمر نیز از جمله افرادی هستند که به عنوان ابداع کنندگان احتمالی این علم معرفی شده اند. هیپنوتیزم در طول تاریخ همیشه رشته ای جذاب و پر از بحث بوده است. همان طور که می دانید علومی که تعریف مشخصی ندارند دست مایه افراد خرافه پرست می شوند حتی افرادی نیز شروع به سوء استفاده از آن علم می کنند و خود را متخصص نشان می دهند. در این حوزه نیز افراد زیادی هستند که ادعا می کنند توانایی شفای بیماری های روحی و جسمی را به وسیله هیپنوتیزم دارند.

شاید برای شما جالب باشد که بدانید در برهه ای از تاریخ استفاده از این روش برای درمان بیماری ها جرم محسوب می شده و اگر شخصی را می یافتند که مشغول به انجام این کار بود برای او حبس در نظر می گرفتند و او را به زندان می انداختند.

 

آیا هیپنوتیزم خواب مصنوعی است؟

واژه هیپنوتیزم ریشه یونانی دارد و به " خواب مصنوعی " معنی شده است. به همین دلیل بسیاری از افراد که شناخت دقیقی از این علم ندارند آن را به عنوان خواب مصنوعی می شناسند. اما بهتر است به جای بکار بردن این واژه آن را علمی مرتبط با ضمیر ناخودآگاه انسان دانست. وب سایت متاراز مرجع خوبی برای افرادی است که به این حوزه علاقه مند هستند.

 

 

تلقین پذیری در هیپنوتیزم

موردی در هیپنوتیزم جای بحث دارد شدت تلقین پذیری فرد در هنگام انجام آن است. به طور مثال اگر فردی در حالت هیپنوتیزم قرار گرفته و فرد هیپنوتیزم کننده به او بگوید که تو به شدت گرسنه یا تشنه هستی فرد به شدت احساس تشنگی و گرسنگی می کند و این علائم را با خشکی دهان و گلو نشان می دهد. ذهن در این حالت بسیار تلقین پذیر است. اگر فرد هیپنوتیزم کننده دستوری را به هیپنوتیزم شونده بدهد او به سرعت قبول می کند و آن کار را انجامی می دهد. به همین دلیل این مورد بسیار جای بحث دارد.

 

خود هیپنوتیزم

آیا می توان خود هیپنوتیزم انجام داد؟ پاسخ مثبت است و شما می توانید با روش هایی که در ادامه مقاله به آن اشاره شده عمل خود هیپنوتیزمی را انجام دهید. اما سوال مهمی که وجود دارد این است که افراد چگونه بدون آنکه خود خبر داشته باشند هیپنوتیزم می شوند؟

شاید سوال عجیبی به نظر بیاید اما تحقیقات نشان داده زمانی که شما به شدت درگیر یک اتفاق می شوید به صورت ناخودآگاه خود هیپنوتیزمی را انجام داده اید. تصور کنید در حال دیدن یک فیلم ترسناک هستید و موجودات خیالی در فیلم را واقعی می پندارید. به حدی که ترس سراپای وجود شما را در بر می گیرد و تقریبا تمام حواس 5 گانه شما دچار اختلال می شود. این نوع از خود هینوتیزم به صورت غیر ارادی اتفاق می افتد.

 

انواع هیپنوتیزم

بسیاری از بیماری ها  مشکلات جسمی و روحی با ضمیر ناخودآگاه افراد در ارتباط است. به همین دلیل این شاخه را به دو دسته تقسیم بندی کرده اند. 

ارتباط مستقیم با ضمیر ناخودآگاه

بسیاری از مشکلات انسان مانند وسواس و استرس ارتباط مستقیمی با ضمیر ناخودآگاه دارند. به همین دلیل برای درمان آن ها باید به ضمیر ناخودآگاه دسترسی پیدا کرد. در این روش با دست پیدا کردن به این ضمیر می توان ریشه بیماری را یافت و آن را درمان کرد. 

 

ارتباط غیر مستقیم با ضمیرناخودآگاه

در این تقسیم بندی می توان با دسترسی غیر مستقیم به ضمیر ناخودآگاه اقدام به درمان انواع بیماری ها کرد. همان طور که در بالا به آن اشاره کردیم قدرت تلقین پذیری فرد در این شرایط بسیار زیاد است و اگر تلقین به درستی انجام شود موجب برطرف شده بیماری و مشکلات او خواهد شد.

 

چگونه خود هیپنوتیزم کنیم؟

حتما بعد از خواندن این مقاله علاقه مند شده اید که هیپنوتیزم را بر روی خود انجام دهید. تحقیقات ثابت کرده که این امر امکان پذیر است و شما با انجام مراحل زیر می توانید خود هیپنوتیزمی را به بهترین شکل تحقق بخشید.

مرحله اول

اولین اصل در انجام خود هیپنوتیزم این است که شما باید ابتدا بدن خود را به حالت آرامیدگی دربیاورید. برای انجام ریلکسیشن روش های مختلفی وجود دارد که بهترین آن ها مدیتیشن است. مدیتیشن نه تنها در خود هیپنوتیزمی می تواند به شما کمک کند بلکه در بسیاری از مواقع و موقعیت های روزمره برای آرام سازی مورد استفاده قرار می گیرد. زمانی که احساس کردید کاملا آرام شده اید به سراغ مرحله دوم بروید.

 

مرحله دوم

در این مرحله بعد از آرام سازی اعضای بدن باید آن ها را شل کنید. برای این کار بر روی تک تک عضلات تمرکز کنید. بهتر است این کار را از سر شروع کنید و به نوک پا برسانید. انجام این روش نه تنها برای خود هیپنوتیزم بلکه برای رهای از هر گونه تنش و استرس های روزمره نیز توصیه می شود. 

 

مرحله سوم

در این مرحله بعد از شل شدن عضلات به آرامس وارد حالتی به نام خلسه می شوید. در این حالت حواس 5 گانه شما به شدت تضعیف می شود و می توانید تمام انرژی های منفی را از بدن خود خارج کنید و انرژی های مثبت را جایگزین آن ها کنید. بعد از انجام این کار به تدریخ خود را از حالت خلسه خارج کنید و سطح هوشیاری خود را افزایش دهید.

 

 

 

+ نوشته شده در شنبه پنجم بهمن 1398 ساعت 19:57 توسط نگین حبیب زاده بدون نظر

بیشتر ارزهای دیجیتال سال ۲۰۱۹ را در حالی به پایان می‌برند که قیمت‌شان از ابتدای سال کمتر است. با همه‌ی این اوصاف، از نقطه نظر فاندامنتالی، به نظر می‌رسد سال ۲۰۲۰، سالی پر بار برای این حوزه باشد.

طبق تحلیلی از بیت کوینیست، ارزش بازار ارزهای دیجیتال به نسبت به سال گذشته (۲۰۱۸) حدود ۵۰ درصد افزایش داشته است که بیت کوین بیشترین سهم را در این میان دارد. بخش بزرگی از آلت کوین‌ها (ارزهای دیجیتال غیر از بیت کوین) در حال حاضر قیمتی کمتر از آغاز سال ۲۰۱۹ دارند و احتمالا طرفداران آنها دوست نداشته باشند امسال را بار دیگر به یاد بیاورند.

 

چرا سال ۲۰۲۰ می‌تواند متفاوت باشد؟

می‌توان گفت که سال ۲۰۲۰، سالی بهتر برای ارزهای دیجیتال خواهد بود. نگرانی‌ها درباره اقتصاد جهان در حال افزایش است و بانک‌های مرکزی به هر دری می‌زنند تا جلوی رکود را بگیرند.

 

بدهی‌‌ها و بحران مالی

نرخ بهره‌ی منفی و تسهیل کمی باعث شده تا فشار اقتصادی بیش از پیش بر دوش ارزهای فیات و بازارهای مالی سنگینی کند. برخی کشورها در حال حاضر نیز با ابرتورم‌ها دست و پنجه نرم می‌کنند و مردمشان به سرپناهی به نام ارزهای دیجیتال روی آورده‌اند.

با کاهش ارزش دارایی‌ها، این احتمال وجود دارد که سرمایه‌گذاران به سمت دارایی‌هایی پر ریسک‌تر مثل بیت کوین روی بیاورند.

علاوه بر این‌ها، سهام و بازار املاک همزمان با افزایش بدهی‌های جهانی به بیشترین میزان ارزش خود رسیده‌اند. نسل جدید دلش نمی‌خواهد گرفتار این بازی‌های اقتصادی شوند، پس شاید به سمت ارزهای دیجیتال برود. صنعتی که بسیاری از تحلیل‌گران نسبت به آن نظر مساعد دارند.

 

دوباره ترامپ؟

انتخابات ایالات‌متحده نیز می‌تواند نقشی اساسی را ایفا کند. دونالد ترامپ از یک سمت هر کاری می‌کند تا بازار سهام رشد مصنوعی داشته باشد و از طرف دیگر با اقداماتی که خود آنها را «حمایتی» می‌داند، به معاهدات تجاری پشت می‌کند.

 

عرضه‌ای که نصف می‌شود

تاثیرات هاوینگ بیت کوین را نیز نمی‌توان نادیده گرفت و به نظر می‌رسد پس از هاوینگ شاهد جهشی صعودی برای بیت کوین باشیم. کاهش تورم و دو برابر شدن نرخ انباشت به جریان (Stock to Flow) هر دو حاکی از روندی صعودی برای بیت کوین هستند.

 

فرار اتریوم از مخمصه؟

اوضاع برای اتریوم نیز احتمالا روشن‌تر خواهد بود. سال آینده اولین قدم‌های اجرایی برای انتقال به سمت پروتکل اثبات سهام در شبکه اتریوم برداشته خواهد شد و این مسئله می‌تواند فرصت‌های جدیدی را برای سرمایه‌گذاران ایجاد کند.

 

امسال ارزهای دیگری نیز که از سهام‌گذاری  (Staking) پشتیبانی می‌کردند عملکردی قابل قبولی از خود بر جای گذاشتند و شاید همین مسئله با عرضه سرنیتی برای اتریوم نیز تکرار شود.

 

کف قیمت‌ها؟

کاهش ارزش ۹۰ درصدی بیشتر ارزهای دیجیتال به نسبت بالاترین قیمت‌ها، روندهای نزولی و کاهش نقدینگی در بازار از جمله موانعی هستند که این بازار با آنها رو به رو است. با توجه به اینکه از آخرین حباب ارزهای دیجیتال دو سال می‌گذرد، سال جدید شاید نیرویی تازه برای این حوزه با خود بیاورد.

 

ورود جریان‌های سرمایه

در حال حاضر شاهد افزایش توجهات از جانب موسسات سرمایه‌گذاری هستیم. از طرف دیگر باید به یاد داشته باشید که محصولاتی نظیر قراردادهای آتی به خودی خود باعث افزایش قیمت نخواهند شد، اما آگاهی عمومی نسبت به ارزهای دیجیتال را ، خصوصا برای ثروتمندان، افزایش خواهند داد.

سال ۲۰۱۹، سال پر فراز و نشیبی برای ارزهای دیجیتال بوده است. تنها بیت کوین و چند ارزهای دیجیتال دیگر توانستند سال را نسبتا موفق پشت سر بگذارند. حالا باید منتظر ماند و دید که ۲۰۲۰ چه در چنته دارد.

+ نوشته شده در شنبه هفتم دی 1398 ساعت 14:17 توسط نگین حبیب زاده بدون نظر

در شرایط سخت تحریم و جنگ اقتصادی که بسیاری از خانواده ها نه یارای پهن کردن سفره های مجلل و رنگارنگ دارند و نه توانایی برپایی جشن شب یلدا و در زمانی که همه ما در اطراف خود افراد نیازمند فراوانی را مشاهده می کنیم سزاوار است، مقداری از رنگ و لعاب محتوای سفره های شب یلدا بکاهیم و به این طریق اندکی از نیاز مستمندان را برطرف کنیم.

 

چه زیباست که انسان تا به اندازه ای ارزش حیات و زندگی دنیوی را می فهمد که برای یک ثانیه اضافه شدن آن نیز ارزش قائل شده و آن را بزرگ می دارد، شب یلدا هر چند جشنی باستانی و کهن است، ولی اگر این شب را با زیبایی های قرآنی و اخلاقی نور افشانی و معطر کنیم زیبایی آن ابدی و ماندگار می شود به طوری که فرشتگان نیز دوست دارند میزبان این چنین سفره قشنگ و معطری باشند، بیایم شب یلدای امسالمان را متفاوت تر از سال های قبل زندگی مان تجربه کنیم.

ارزش ثانیه های زندگی به گواه قرآن

شب یلدا، بزرگداشت طولانی ترین شبی ست که فرق آن با شب های دیگر تنها در ثانیه های کوتاه خلاصه می شود، ولی همین ثانیه های کوتاه و به یاد ماندی اگر با عطر و بوی قرآن و سبک زندگی اهل بیت(ع) عجین و همراه شود، ثانیه های طلایی و زیبایی را برای انسان به یادگار خواهد گذاشت و می تواند زمینه جواز ورود در بهشت و رهایی از آتش جهنم باشد، فقط باید قدری درنگ کرد، و قدر  ثانیه های زندگی را بهتر دانست و لحظه لحظه را ارج نهاد و به یاد داشت که روزگاری انسان برای همین ثانیه های کوتاه و نجات بخش افسوس خواهد خورد و آرزو می کند که ای کاش لحظه ای در این دنیا فرصت حیات و زندگی پیدا می کرد تا اینکه زندگی خود را با عطر قرآن و شاخص های حیات بخشش زینت می بخشید: «وَ هُمْ یَصْطَرِخُونَ فیها رَبَّنا أَخْرِجْنا نَعْمَلْ صالِحاً غَیْرَ الَّذی کُنَّا نَعْمَلُ أَ وَ لَمْ نُعَمِّرْکُمْ ما یَتَذَکَّرُ فیهِ مَنْ تَذَکَّرَ وَ جاءَکُمُ النَّذیرُ فَذُوقُوا فَما لِلظَّالِمینَ مِنْ نَصیرٍ؛ [۱] آنها در دوزخ فریاد مى زنند: پروردگارا! ما را خارج کن تا عمل صالحى انجام دهیم غیر از آنچه انجام مى دادیم!»

پنج سفارش ناب قرآنی برای شب یلدا

می شود شب یلدای امسال را متفاوت تر از سال های قبل گرامی داشت و جشن گرفت، به شرط اینکه در کنار دانه های یاقوتی انار، یاقوت های زیبای اخلاقی و قرآنی را کنار سفره دلمان همیشه زنده نگهداریم.

۱- شب  یلدا و قصه های ناب قرآنی

شب یلدا چه قدر زیبا و بیاد ماندی می شود، اگر در کنار سفره پذیرایی و جشن شب یلدا، بهترین سخن آسمانی را قرار دهیم، «اللَّهُ نَزَّلَ أَحْسَنَ الْحَدیث‏؛[۲] خداوند بهترین سخن را نازل کرده‏». و بزرگترها با بیانی زیبا و دلنشین برخی از آیات نورانی آن را برای دیگران قرائت و ترجمه نمایند و سفره ی دل حاضران در شب یلدا را با نکات طلایی و تربیتی داستان های قرآنی مزّیین و عطر آگین کنند. در این صورت است که این خانه ها و سفرهای عطر آگین به ذکر قرآن و قصه های قرآنی میهمانی از جنس ملائکه مقرب الهی خواهند داشت،[۳] و سفرهای شب یلدای آن برای فرشتگان آسمان همچون نگینی در شب زمستان خواهند درخشید؛ کما اینکه در منابع روایی از پیامبر اسلام (صلّی الله علیه و اله) نقل شده است: «اِنَّ البَیتَ اِذا کَثُرَ فیهِ تِلاوَةُ القُرآنِ کَثُرَ خَیرُهُ وَ اتَّسَعَ اَهلُهُ وَ اَضاءَ لاَهلِ السَّماءِ کَما تُضى ءُ نُجومُ السَّماءِ لاَهلِ الدُّنیا؛[۴]خانه‌اى که در آن قرآن فراوان خوانده شود، خیر آن بسیار گردد و به اهل آن وسعت داده شود و براى آسمانیان بدرخشد چنان که ستارگان آسمان براى زمینیان مى‌درخشند».

در شب یلدا سفره ای هم برای دلهایمان پهن کنیم تا روحمان بی بهره از شادی و لذّت معنوی نباشد، آرامش واقعی را نه در کنار هندوانه و آجیل بلکه در ارتباط صحیح با خدا جستجو کنیم.۲-شب یلدا و دیدار نزدیکان و آشنایان

یکی از سنت های زیبای شب یلدا صله رحم و دیدار با آشنایان و نزدیکان است، کار خدا پسندانه ای که در آیات و روایات فراوانی به آن تأکید و سفارش شده است، «وَ اتَّقُوا اللَّهَ الَّذی تَسائَلُونَ بِهِ وَ الْأَرْحامَ إِنَّ اللَّهَ کانَ عَلَیْکُمْ رَقیباً؛[۵]پروا دارید؛ و از خدایى که به [نامِ‏] او از همدیگر درخواست مى‏ کنید پروا نمایید؛ و زنهار از خویشاوندان مَبُرید، که خدا همواره بر شما نگهبان است‏». هر چند که این واجب دینی مورد تأکید و سفارش فراوان فرهنگ اسلامی است، ولی متأسفانه با تغییر سبک زندگی ها و  فاصله گرفتن از ارزش های اخلاقی فاصله های هزار فرسخی بین آشنایان و نزدیکان به وجود آمده است به طوری که برخی بعد از سالیان سال هنوز خبری از نزدیکان خود ندارند.

۳-شب یلدا و پرهیز از اسراف و زیاده روی

یکی از آسیب ها و  معایب برخی جشن های ملّی و ایرانی زیاده روی و اسراف است، زیاده روی و اسراف حتّی برای یک شب و یک روز نیز ناپسند و غیر اخلاقی است، از اینرو برای قرآنی شدن شب یلدا و معطر شدن سفره های این شب بیادماندنی به عطر سبک زندگی اهل بیت(علیه السلام) باید خود را از اسراف و زیاده روی دور نگه داریم. نهی از وارد شدن در منطقه ممنوعه اسراف در آیات متعددی از کلام الله مجید همواره مورد تأکید و سفارش باری تعالی بوده است، موضوع مهمّی که همه ایام سال بخصوص در شب های به یادماندنی یلدا باید به آن توجه جدّی داشت: «کلُوا وَ اشْرَبُوا وَ لا تُسْرِفُوا إِنَّهُ لا یحِبُّ الْمُسْرِفین[۶]بخورید و بیاشامید و اسراف نکنید که خداوند مسرفان را دوست ندارد.»

۴- شب یلدا و توجه به نیازمندان

در شرایط سخت تحریم و جنگ اقتصادی که بسیاری از خانواده ها نه یارای پهن کردن سفره های مجلل و رنگارنگ دارند و نه توان برپایی جشن شب یلدا و در زمانی که همه ما در اطراف خود افراد نیازمند فراوانی را مشاهده می کنیم سزاوار است، مقداری از رنگ و لعاب محتوای سفره های شب یلدا بکاهیم و به این طریق اندکی از نیاز مستمندان را برطرف کنیم، چه خوب می شود که در این شب ها به بهانه جشن طولانی ترین شب سال قدمی بزرگ و ماندگار در جهت رفع حوائج نیازمندان برداریم، با جمع آوری مبلغی پول و دعوت دیگران برای یک نیکوکاری بزرگ و ماندگار، علاوه بر اینکه خودمان در این کار خدا پسندانه گام بر می داریم دیگران را نیز به یاری این اقشار کم درآمد و نیازمند جامعه دعوت کنیم، موضوع مهمّی که در فرهنگ قرآن نیز مورد مطالبه جدّی قرار گرفته است: «أَرَأَیْتَ الَّذی یُکَذِّبُ بِالدِّینِ، فَذلِکَ الَّذی یَدُعُّ الْیَتیمَ، وَ لا یَحُضُّ عَلى‏ طَعامِ الْمِسْکینِ،[۷]آیا کسى که روز جزا را پیوسته انکار مى ‏کند دیدى؟ او همان کسى است که یتیم را با خشونت مى‏راند، و (دیگران را) به اطعام مسکین تشویق نمى‏ کند!»

۵- شب یلدا و توجه به خود

چه خوب است در کنار تمام توجهاتی که به اطرافیان و شاد کردن آنها داریم یک مقدار هم به فکر شاد کردن خود باشیم، شادی و فرحی که برای ما آرامش و آسایش واقعی را به ارمغان آورد، شب یلدا می تواند بهانه ی خوبی برای یک ارتباط بهتر با خدا و رسیدن به آرامش واقعی باشد، گاهی ما انسان ها شادی و فرح را در خوردن آجیل و انار و سبزی پلو با ماهی و هندوانه سرد زمستانی دنبال می کنیم، این در حالی است که این مواد لذیذ تنها جسم انسان را شاداب می کنند ولی بهره ای به خودی خود برای روح انسان ندارد، از این رو باید در شب یلدا سفره ای هم برای دل هایمان پهن کنیم تا روحمان بی بهره از شادی و لذّت معنوی نباشد، آرامش واقعی را نه در کنار هندوانه و آجیل بلکه در ارتباط صحیح با خدا جستجو کنیم: «الَّذینَ آمَنُوا وَ تَطْمَئِنُّ قُلُوبُهُمْ بِذِکْرِ اللَّهِ أَلا بِذِکْرِ اللَّهِ تَطْمَئِنُّ الْقُلُوبُ؛[۸]آنها کسانى هستند که ایمان آورده‏اند، و دلهایشان به یاد خدا مطمئن (و آرام) است؛ آگاه باشید، تنها با یاد خدا دلها آرامش مى‏ یابد!»

 

پی نوشت:

[۱]. سوره فاطر، آیه ۳۷.

[۲]. سوره زمر، آیه۲۳.

[۳]. مستدرک الوسایل و مستنبط المسایل ح۳۷۸۸، ج۳ ، ص ۳۶۳، «مَا جَلَسَ قَوْمٌ فِی مَجْلِسٍ مِنْ مَسَاجِدِ اللَّهِ یَتْلونَ کِتابَ اللّه‏ وَ یَتَدارَسونَهُ بَیْنَهُمْ اِلاّ نَزَلَتْ عَلَیْهِمُ السَّکینَةُ وَ غَشِیَتْهُمُ الرَّحْمَةُ وَ حَفَّتْهُمُ الْمَلائِکَةُ وَ ذَکَرَهُمُ اللّه‏ فیمَنْ عِنْدَهُ؛ هیچ جلسه قرآنى براى تلاوت و درس در مجلسی از مساجد خدا برقرار نشد، مگر این که آرامش بر آنان نازل شد و رحمت دربرشان گرفت و فرشتگان در اطراف آنان حلقه زدند و خداوند در میان کسانى که در نزدش هستند، از آنان یاد کرد.»

[۴]. کافى(ط-الاسلامیه) ج۲، ص۶۱۰.

[۵]. سوره نساء،آیه ۱.

[۶]. سوره اعراف، آیه ۳۱.

[۷]. سوره ماعون، آیات ۱-۳.

[۸].سوره رعد، آیه۲۸.

+ نوشته شده در چهارشنبه چهارم دی 1398 ساعت 1:10 توسط نگین حبیب زاده بدون نظر

به احتمال زیاد اگر علاقه مند به حوزه راه اندازی کسب وکار اینترنتی هستید واژه وردپرس به گوش شما آشناست ، اما وردپرس چیست؟ و چرا ما باید برای راه اندازی کسب و کار اینترنتی از آن استفاده کنیم

وردپرس چیست؟

وردپرس یک نرم افزار متن باز با قابلیت توسعه میباشد که امکان راه اندازی یک وب سایت کامل و جامع را در کمتر از 5 دقیقه برای ما فراهم میکند.و شما در کوتاه ترین زمان ممکن بدون هیچ هزینه طراحی سایت و برنامه نویسی میتوانید از وردپرس برای راه اندازی وب سایت خود استفاده کنید.

کاربرد وردپرس چیست؟

به طور کلی میتوان گفت از وردپرس برای کارهای متفاوتی در حوزه وب میتوان استفاده کرد ، دلیل آن هم این است که وردپرس یک سیستم مدیریت محتوا میباشد ، و هر سیستمی که نیاز به ابزار مدیریت  دارد میتواند از وردپرس استفاده کند ، 

استفاده از وردپرس برای مدیریت سایت

یکی از کاربرد های اصلی وردپرس ، استفاده کردن از آن در جهت مدیریت و داینامیک کردن یک وب سایت میباشد ، یعنی ما کلیه امکانات مورد نظر را در وردپرس تعریف کنیم و در صورتی که قصد داشتیم تغییری در قسمتی از سایت ایجاد کنیم به راحتی میتوانیم از وردپرس و بدون دانش برنامه نویسی در جهت تغییر مورد نظر اقدام کنیم

استفاده از وردپرس برای مدیریت اپلیکیشن

اگر بخواهیم یکی دیگر از کارهایی که میتوان از طریق استفاده از وردپرس انجام داد را شرح دهیم ، استفاده از وردپرس برای مدیریت کردن اپلیکیشن های موبایل میباشد، بالاخره هر اپ یک سری تغییرات در قسمت های مختلف نیاز دارد و به عنوان یک برنامه داینامیک میبایست این تغییرات از طریق یک سیستم مدیریتی ایجاد و تغییر داده شود ، وردپرس اینجا میتوانید نقش یک سیستم مدیریتی را برای مدیریت کردن اپ موبایل ما ایفا کند

آخرین نکات

اینکه وردپرس چیست؟ و دقیقا چه امکاناتی دارد را شما میتوانید در مقاله جامع سایت کارسازشو مطالعه کنید ، و برای شروع و راه اندازی کسب و کار اینترنتی خود از این سیستم قدرتمند و محبوب استفاده کنید.

+ نوشته شده در دوشنبه بیست و پنجم آذر 1398 ساعت 23:42 توسط نگین حبیب زاده بدون نظر

 

مشکلات دوران نامزدى

براى دوران نامزدى نيز همانند مسايل ديگر آسيب ها و آفت هايى قابل تصور است كه بعضى مواقع اين آفت ها، زيبايى و دلنشينى دوران عقد و حتى بعد از آن را، تحت الشعاع قرار مى دهد. اين آفت هاى احتمالى نسبت به جوامع مختلف و فرهنگ هاى مختلف متفاوت خواهد بود.

 

مشاوره ازدواج0-ویژه

تاریخ نشر: ۱۹,آذر,۱۳۹۸ بروزرسانی: ۱۹,آذر,۱۳۹۸  0

مشکلات دوران نامزدی؛ این هشدارها را جدی بگیرید

مشکلات دوران نامزدی؛ این هشدارها را جدی بگیرید

مشکلات دوران نامزدی؛ این هشدارها را جدی بگیرید

فهرست این نوشتار:

 

۱ مشکلات دوران نامزدی؛ این هشدارها را جدی بگیرید

۱.۱ ۱ مقايسه هاى ناشايست

۱.۲  توقعات بيجا

۱.۳  دخالت و وسوسه ديگران

۱.۴  رعايت نكردن حال والدين

۱.۵ زياده روى در رفت و آمدها

۱.۶  تجديد خاطرات ناخوشايند اوليه

۱.۷  گفت وگو درباره خاطرخواهان قبل

۱.۸  طولانى شدن دوره نامزدى

 

 

چه عواملى باعث مى شود تا شيرينى دوران نخستين همسردارى (نامزدى) به تلخى و اختلاف منجر شود. دوست دارم اين عوامل را بدانم و در زندگى خود عملى سازم لطفا آنها را بيان بفرماييد. 

 

 

 

براى دوران نامزدى نيز همانند مسايل ديگر آسيب ها و آفت هايى قابل تصور است كه بعضى مواقع اين آفت ها، زيبايى و دلنشينى دوران عقد و حتى بعد از آن را، تحت الشعاع قرار مى دهد. اين آفت هاى احتمالى نسبت به جوامع مختلف و فرهنگ هاى مختلف متفاوت خواهد بود.

 

در اين قسمت به نمونه هايى از آفت ها و آسيب ها كه ممكن است براى دختر و پسرى دانشجويى كه در دوران نامزدى هستند، پيش بيايد، مى پردازيم.

 

۱ مقايسه هاى ناشايست

يكى از آفت ها و يكى از عوامل مهم دلسردى و نارضايتى در روابط همسران، مقايسه كردن همسر و نامزد خود با دختران و پسران ديگر و احياناً خواستگاران ديگر است. در اين مقايسه ها معمولاً طرفين به اين نتيجه مى رسند كه ديگران از همسرشان بهتر هستند. در حالى كه اين برداشت غلط بوده و به خاطر ظاهربينى و عدم اطلاع از عيب هاى ديگران و عدم آشنايى با زيبايى هاى اخلاقى، خلقى، جسمانى، اجتماعى و غيره همسرشان است.

 

اگر همسران، خواهان آرامش و رضايت خاطر هستند، بايد دست از اين مقايسه و مطرح كردن اين گونه مسايل بردارند. اين گونه مسايل زيانبار معمولاً به دليل چشم چرانى (مرد يا زن) به وجود مى ايد. فردى كه هر روز به صدها دختر و پسر چشم مى دوزد و آنها را لباس هاى رنگارنگ، ظواهر متفاوت و هيكل ويژه مشاهده مى كند، قطعاً در ذهنش اين مقايسه انجام مى شود كه همسر من از ديگران بد هيكل تر، بداخلاق تر يا غيره مى باشد. در آموزه هاى دينى براى جلوگيرى از هوس هاى شيطانى و آسيب زا، به مردان و زنان توصيه شده تا چشمان خود را از نامحرم ببندند و به آنها نگاه آلوده نداشته باشند.

 

امام صادق (عليه السلام) (، درباره تبعات ناپسند و مشكل آفرين نگاه حرام مى فرمايند:

 

نگاه حرام، تيرى مسموم از تيرهاى شيطان است و چه بسا يك نگاه، حسرت و اندوهى طولانى به دنبال داشته باشد. ۱

 

شاید این مطالب را هم بپسندید:

نزديكي جنسی در دوران نامزدي

 

نفقه دختر در دوران نامزدي بر عهده كيست

 

نامزدم دیگر علاقه ای به من و ازدواج ندارد؟

 

مشکلات طولانی شدن نامزدی

 

 توقعات بيجا

متأسفانه گاهى مشاهده مى شود كه: دختر و پسر توقعات بيجايى از هم دارند و بارهاى سنگينى را بر هم تحميل مى كنند و اين دوران شيرين را تلخ مى نمايند. اين توقعات معمولاً مادى و خرافاتى و برخاسته از رسوم جاهلى است و هر عقل سليمى آن را ناپسند و مردود مى داند. اين امور، باعث دلسردى و ناراحتى مى شود و به زندگى لطمه مى زند و حتماً از آن بايد پرهيز كرد. اگر بزرگ ترها چنين مسايلى را پيش آورند، دختر و پسر بايد هواى همديگر را داشته باشند و علاوه بر اينكه نبايد وارد اين امور واهى شوند، لازم است از يكديگر دفاع كنند و هر كدام نگذارند بر ديگرى فشار وارد شود.

 

 دخالت و وسوسه ديگران

جوانانى را مشاهده كرده ايم كه دوران شيرين نامزدى شان و كانون با صفاى زندگى شان و قلب هاى مالامال از محبتشان، به خاطر دخالت ها و وسوسه ها و فضولى هاى «جاهلان عقرب صفت» (كه اقتضاى طبيعتشان نيش زدن است) و يا «مغرضان حيله گر» (كه دنبال آشوب مى گردند تا هيزم كش آتش باشند) دچار تلخى و سردى و كدورت شده است زوج هاى جوان بايد هميشه مراقب اين افراد باشند و زندگى شيرين خود را از «نيش زهرآگين» آنان محفوظ و مصون نگه دارند و هوشيار و مواظب باشند كه: ممكن است اين «افراد» در شكل و قيافه «دلسوز و خيرخواه» نيز ظاهر شوند بهترين اسلحه در مقابل اين دشمنان سعادت، «همدلى و صميميت و هوشيارى دختر و پسر» است.

 

 رعايت نكردن حال والدين

بعضى از فرزندان، پس از اينكه همسر و مونس خود را يافتند، پدر و مادر را فراموش مى كنند و يا به آنان كم توجه مى شوند و گاهى نسبت به آنان بى ادبى مى كنند. گاهى مادر پسر، پس از آوردن عروس و حتى به محض نامزدى و عقد، احساس مى كند پسرش ديگر آن علاقه و توجه سابق را به او ندارد و اين برايش بسيار سنگين و سخت است و گاهى از عهده تحملش خارج مى شود. آنگاه است كه نزاع و دعوا برپا مى كند.

 

همسران جوان بايستيمراعات حال دو طرف را بكنند. هم حقوق والدين را ادا كند و هم حقوق همسر را. نه والدين را فداى همسر كند و نه همسر را فداى والدين. اگر عروس و داماد، به همه جوانب امور توجه داشته باشند و حق هر كس را به جاى خود رعايت كنند، بسيارى از اين نزاع ها و كشمكش ها ميان والدين و عروس و داماد به وجود نمى ايد. عروس و داماد بايد توجه داشته باشند كه پدر و مادر، سال ها زحمت كشيده اند و آنان را با سختى ها و خون دل خوردن ها بزرگ كرده اند، اكنون انصاف نيست كه به آنان بى مهرى كنند. ناراحت كردن پدر و مادر، نارضايتى خداوند را به دنبال دارد و نارضايتى خدا، لطمه هاى سنگينى به زندگى فرزندان وارد مى كند و موجب عذاب آخرت مى شود. پدران و مادران، مايه بركت زندگى فرزندانند. نبايد اين سرمايه ارزنده را از دست داد. پدر و مادرها هرگز بدبختى و ناراحتى عزيزانشان را نمى خواهند. آنان خواهان سعادت و خوشبختى فرزندانشان هستند.

 

برادر و خواهر جوانم قدر نعمت وجود اين دلسوختگان را بدانيد. انصاف نيست الان كه به محبوب خود رسيده ايد، اين ولىّ نعمت هاى رنجيده خود را پشت سر بيندازيد جوانان فراوانى را مشاهده كرده ايم كه پس از بچه دار شدن و تحمل مقدارى زحمت بچه ها، تازه متوجه ارزش پدر و مادر خود شده و فهميده اند كه آنان چقدر برايشان زحمت كشيده و رنج برده اند با اينكه مى دانيم امكانات رفاهى امروز، خيلى بيشتر و بهتر از قبل است و پدران و مادران ما، با سختى هاى زيادترى ما را پرورش داده اند.

 

پس حق هر كس را به جاى خود ادا كنيد. بى توجهى و اهانت به هيچكدام روا نيست. كارى نكنيد كه تأسف و پشيمانى آن در آينده، دمار از روزگارتان برآورد و ناگاه بيدار شويد كه ديگر پدر و مارد خفته اند و ديگر كارى از دستتان بر نيايد.

 

زياده روى در رفت و آمدها

رابطه دختر و پسر و خانواده هايشان در اين دوران، بايد گرم و صميمى باشد اما به افراط و زياده روى كشيده نشود. «اعتدال» در هر كارى پسنديده است و «افراط» ناپسند.

 

اگر رفت و آمدها و مهمانى ها زياد شود، دو طرف خسته مى شوند و اين خستگى به محبت ها لطمه مى زند به خصوص اگر اين دوران، طولانى بشود. بسيار پيش مى ايد كه جوانان مى پرسند: «در دوران نامزدى و فاصله بين عقد و عروسى، چقدر بايد رفت و آمد كرد؟ چند روز يكبار؟ هر هفته چند بار؟…»

 

در جواب مى گوئيم: اندازه معين و استانداردى ندارد، بلكه بايد ببينيد زمينه چقدر مهيا است و پذيرش چه اندازه مى باشد. نه آنقدر كم كه دلسردى بياورد و نه آنقدر زياد كه خستگى اور شود. نه تكبر و سرسنگينى و بى اعتنايى و نه زياده روى و سبك كردن خود و به زحمت انداختن ديگران. «اندازه نگه دار كه اندازه نكوست».

 

 تجديد خاطرات ناخوشايند اوليه

ممكن است در طول دوران قبل از عقد، كدورت ها و ناراحتى هايى پيش بيايد و خطاهايى از طرفين سر بزند. در هنگام خواستگارى و بله برون و تعيين مهريه و شرايط ازدواج و مهمانى ها و امور اين گونه اى، ممكن است كدورت هايى پيش آمده و مسائلى بين دو خانواده ردّ و بدل شده باشد و بعضى از بزرگ ترها و اطرافيان و يا خود دختر و پسر، حرف هاى دلسرد كننده اى زده باشند. اين كدورت ها، نبايد به بعد از عقد سرايت كند. با خواندن عقد، همه اين ناراحتى ها بايد برطرف گردد و به دوران پس از عقد كشيده نشود. اگر به كسى بى احترامى شده و يا خيال مى كند به او توهينى شده است، بايد بخاطر خدا ببخشد. اكنون كه به سلامتى، اين دو جوان زندگى مشتركشان را آغاز كرده اند، بزرگترها و افراد دو خانواده بايد ناراحتى ها را به بزرگى خودشان ببخشند و فراموش كنند و هرگز در صدد تلافى و تجديد ناراحتى ها بر نيايند. عروس و داماد نيز هرگز درباره آن دلخورى ها، حرفى نزنند. مطرح كردن اين امور واهى و جاهلانه، كه نشانه عدم رشد و ناپختگى مطرح كنند است، باعث كم شدن محبت ميان همسران مى شود و گاهى لطمه هاى سنگينى بر پيكره زندگى نو پا وارد مى كند و صفا و صميميت را خدشه دار مى كند.

 

 گفت وگو درباره خاطرخواهان قبل

بعضى از عروس و دامادها و بستگانشان براى عزيز كردن خود و يا براى جبران عقده هاى حقارتشان و يا به هر نيّت ديگر، از خواستگاران و خاطرخواهان فراوان سابق خود، نزد يكديگر سخن مى گويند و معمولاً تعدادشان را چندين برابر واقعى اش افزايش مى دهند و آنان را به رخ همديگر مى كشند

 

 طولانى شدن دوره نامزدى

يكى از مسايلى كه گاه باعث مى شود دوران عقد به سرانجام مطلوبى منتهى نشود طولانى شدن بيش از حد دوران عقد است.برخى از مشكلات ناشى از طولانى شدن بيش از حد دوران عقد عبارت است از:

 

الف. فشارهاى روانى كه از ناحيه اطرافيان متوجه همسران مى شود و مى گويند چرا عروسى نمى كنيد و چرا اينقدر معطّل مى كنيد.

 

ب. يكى از مهم ترين دلايل ديگر آن است كه تجاذب دختر و پسر براى هم كم مى شود و از همديگر بهره زيادى نمى برند و زمينه اختلافات خانوادگى به وجود مى ايد.

 

ج. احساس بلاتكليفى براى دختران و اينكه با وجود داشتن همسر هنوز در خانه والدين زندگى مى كنند.

 

د. خسته شدن والدين دختر و پسر از رفت و آمد زياد و مكرر داماد و مسايلى كه پيش مى ايد.

 

ه. بد آموزى هاى اخلاقى و تربيتى كه بعضاً متوجه برادران و خواهران عروس مى شود.

 

و. احياناً ممكن است به دليل طولانى شدن دوره عقد، داماد با عروس ارتباط جنسى پيدا كند و ممكن است كه عروس حامله شود كه در اين صورت اختلافات جدى، بوجود مى ايد. لذا توصيه ما اين است كه مدت نامزدى در ازدواج فاميلى بين سه تا شش ماه و در ازدواج با غريبه، تا نه ماه باشد. البته بايد توجه داشت در دانشجويانى كه به دليل شرايط درسى نمى توانند عروسى كنند، دوران عقد اگر چناچه بيشتر از حد معمول شود اشكالى ندارد و اين شرايط خاص است.

 

پى نوشت

 

۱ النَّظرَه سَهمٌ مِنْ سهام ابليس مسموم و كم مِنْ نَظْرَهٍ اَوْرَثَتْ حَسْرَهً طَويلَهً (الحر العاملى، وسايل‏الشيعه، ج ۲۰، ص ۱۹۱).

+ نوشته شده در دوشنبه بیست و پنجم آذر 1398 ساعت 0:6 توسط نگین حبیب زاده بدون نظر

زایمان بدون شک فرایندی دردناک برای زنان است. شاید یکی از مهم‌ترین دغدغه‌های خانم‌های باردار این باشد که بتوانند زایمان راحتی داشته باشند و فرزندشان را به سلامتی در آغوش بگیرند. موارد زیادی وجود دارد که گفته می‌شود باعث راحتی زایمان می‌شود.

 

علمی و سلامت0-ویژه

تاریخ نشر: ۱۹,آذر,۱۳۹۸ بروزرسانی: ۱۹,آذر,۱۳۹۸  0

تاثیر خوردن خرما در زایمان راحت

تاثیر خوردن خرما در زایمان راحت

تاثیر خوردن خرما در زایمان راحت

 

 

الإمام عليّ عليه السلام : قالَ رَسولُ اللّه ِ صلي الله عليه و آله : لِيَكُن أوَّلُ ما تَأكُلُ النُّفَسَاءُ الرُّطَبَ ؛ فَإنَّ اللّه َ تَعالى قالَ لِمَريَمَ : «وَ هُزِّى إِلَيْكِ بِجِذْع النَّخْلَة تُسَـقِطْ عَلَيْكِ رُطَبًا جَنِيًّا » . 

قيلَ : يا رَسولَ اللّه ِ، فإن لَم يَكُن أوانُ الرُّطَبِ؟

قالَ : سَبعُ تَمراتٍ مِن تَمرِ المَدينَةِ، فإن لَم يَكُن فَسَبعُ تَمراتٍ مِن تَمرِ أمصارِكُم ؛ فَإِنَّ اللّه َ عز و جليَقولُ : و عِزَّتي و جَلالِي و عَظَمَتي وَ ارتِفاعِ مَكاني لا تَأكُلُ نُفَساءُ يَومَ تَلِدُ الرُّطَبَ فَيَكونُ غُلاما إلاّ كانَ حَليما، و إن كانت جارِيَةً كانَت حَليمَةً. 

 

امام على عليه السلام : پيامبر خدا فرمود: «رطب ، بايد نخستين چيزى باشد كه زائو مى خورد ؛ چرا كه خداوند متعال به مريم [پس از تولّد مسيح ]فرمود : «وتنه درخت خرما را به سوى خود تكان ده ، بر تو خرماى تازه فرو مى ريزد» » .

گفته شد : اى پيامبر خدا! اگر وقتِ رطب نباشد ؟

فرمود : «هفت خرما از خرماى مدينه . اگر نبود ، هفت خرما از خرماى شهرهايتان ؛ چرا كه خداوند عز و جلمى فرمايد : “به عزّت و جلال و عظمت و والايى جايگاهم ، سوگند ، زائو ، روز زايمان رطب نمى خورَد ، مگر اين كه فرزند او ، پسر باشد يا دختر ، بردبار خواهد شد”».

 

الكافي : ج ۶ ص ۲۲ ح ۴ ، تهذيب الأحكام : ج ۷ ص ۴۴۰ ح ۱۷۵۷ وفيه «حكيما وحكيمة» بدل «حليما وحليمة» ، المحاسن : ج ۲ ص ۳۴۶ ح ۲۱۹۴.

 

الإمام الصادق عليه السلام : أطعِمُوا البَرنِيَ نِساءَكُم في نِفاسِهِنَّ تَحلُمُ أولادُكُم. 

امام صادق عليه السلام : به زنانتان در دوران نفاسشان بَرنى دهيد ، تا فرزندانتان بردبار گردند .

 

الكافي : ج ۶ ص ۲۲ ح ۵ ، المحاسن : ج ۲ ص ۳۴۵ ح ۲۱۹۰ كلاهما عن صالح بن عقبة ، مكارم الأخلاق : ج ۱ ص ۳۶۶ ح ۱۲۰۶ وفيه «تجمّلوا» بدل «تحلم».

 

خرما باعث راحتی زایمان می‌شود

زایمان بدون شک فرایندی دردناک برای زنان است. شاید یکی از مهم‌ترین دغدغه‌های خانم‌های باردار این باشد که بتوانند زایمان راحتی داشته باشند و فرزندشان را به سلامتی در آغوش بگیرند. موارد زیادی وجود دارد که گفته می‌شود باعث راحتی زایمان می‌شود.

 

یکی از آن ها خوردن خرما در طی بارداری است.خرما به دلیل پروتئین‌ها، فیبر و ویتامین‌هایی که دارد و همچنین مقدار چربی پایین می‌تواند باعث یک بارداری سالم و همچنین زایمان راحت شود. تحقیقاتی در این زمینه انجام شده است که نشان می‌دهد خوردن خرما در حاملگی باعث زایمان راحت می‌شود.

 

اما چگونه خرما باعث راحتی زایمان می‌شود؟ خوردن خرما به عنوان میان وعده باعث شروع زود هنگام دردهای زایمان نمی‌شود اما تحقیقات نشان می‌دهد که تاثیر مثبتی روی فرایند زایمان دارد.

 

شاید این مطالب را هم بپسندید:

عده در صورت عدم بارداری

 

قانون انطباق در بیمارستان ها/ دکتر همیشه محرم نیست!

 

درمان خانگی افسردگی بعد از زایمان

 

بارداری در پریودی و منظور از ولد حیض

 

تحقیقی در سال ۲۰۱۷ روی گروهی از زنان باردار انجام و نتایج آن در مجله «زنان و زایمان» چاپ شد. این تحقیق درباره تاثیر خوردن خرما در طول بارداری و همچنین راحتی زایمان بود.

 

این تحقیق روی ۱۵۴ خانم باردار انجام شد و محققان، خانم‌های باردار را به دو گروه ۷۷ نفره تقسیم کردند. گروه اول از هفته ۳۷ تا پایان بارداری روزانه هفت خرما ‌خوردند و گروه دوم هیچ خرمایی را در طی بارداری مصرف نکردند.

 

نتیجه این تحقیق نشان داد گروه اول که هر روز خرما مصرف می‌کردند دچار درد زایمان زود هنگام نشدند و جدا از این موضوع در طی زایمان تعداد کمی از این گروه به هورمون اکسی توسین (هورمونی که باعث تولید انقباض‌های رحم می‌شود) نیاز داشتند.تنها ۳۷ درصد از زنانی که هر روز خرما مصرف می‌کردند نیاز به هورمون اکسی توسین داشتند این در حالی بود که ۵۰ درصد از زنان گروه دوم که خرما مصرف نمی‌کردند به هورمون اکسی توسین نیاز داشتند.

 

محققان معتقد هستند که میوه‌ها به ویژه خرما دارای هورمون اکسی توسین است که این هورمون رحم را برای انقباض‌ها آماده می‌کند و در نتیجه باعث راحتی در زایمان می‌شود.

 

نکته مهم در این تحقیق این است که هیچ ضرر یا نکته منفی درباره مصرف خرما در بارداری ثبت نشده است و اگر شما باردار هستید می‌توانید آن را به راحتی البته به مقدار مجاز میل کنید.

+ نوشته شده در چهارشنبه بیستم آذر 1398 ساعت 0:17 توسط نگین حبیب زاده بدون نظر

 بازخوانی منابع حدیثی و تاریخی در ارتباط با شهر قم، بیانگر نقش منحصر به فرد حضرت معصومه (سلام‌الله‌علیها) در رویش فکری و معنوی شیعیان این منطقه و اعتلای مذهب تشیع است. حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در همین راستا فرمودند «بدون تردید نقش حضرت معصومه (سلام‌الله‌علیها) در قم شدن قم و عظمت‌ یافتن این شهر عریقِ مذهبىِ تاریخی، یک نقش ما لا کلام فیه است. این بانوی بزرگوار… موجب شده است که این شهر به عنوان پایگاه اصلی معارف اهل‌بیت (علیهم‌السّلام) در آن دوره‌ی ظلمانی و تاریکِ حکومت جباران بدرخشد و پایگاهی بشود که انوار علم و انوار معارف اهل‌بیت را به سراسر دنیای اسلام از شرق و غرب منتقل کند» ۱۳۸۹/۷/۲۹

 

تحلیلی بر نقش حضرت معصومه(س) در عظمت یافتن قم

برکت عترت

 

بخش فقه و معارف پایگاه اطلاع‌رسانی KHAMENEI.IR در این یادداشت نقش حضرت معصومه (سلام‌الله‌علیها) در محوریت یافتن شهر قم به عنوان مرکز معارف شیعی را از رهگذر بررسی وضعیت شهر قم پیش از حضور حضرت و بعد از آن تبیین می‌کند.

 

وضعیت مذهبی و سیاسی قم پیش از حضور حضرت معصومه (سلام‌الله‌علیها)

با گذشت حدود شش دهه از فتح نقاط مرکزی ایران توسط مسلمانان، برخی شیعیان از طایفه‌ی اشعری که از روحیه‌ای انقلابی برخوردار بودند برای به دور ماندن از جنایات حجّاج‌بن‌یوسف، حاکم اموی در کوفه و بصره، به روستاهایی در قم پناه آوردند. این گروه دارای سابقه‌ای درخور در حمایت از ائمه (علیهم‌السّلام) بوده و برای نمونه می‌توان از حضور مؤثرشان در رکاب امام علی (علیه‌السّلام) در نبرد صفّین(۱) و حضور و شهادت برخی از آنها در قیام مختار(۲) یاد کرد. پس از مهاجرت یاد شده، آنان به‌رغم دور بودن از مدینه همچنان با امام باقر (علیه‌السّلام) ارتباط داشتند و نام برخی از آنان در فهرست اسامی یاران صادقین (علیهما‌السّلام) به ثبت رسیده است.(۳) تبعیت و ارادتی که اهل قم از همان دوره به ائمه (علیهم‌السّلام) داشتند سبب شده تا امام صادق (علیه‌السّلام) برای قم و اهل آن حساب ویژه‌ای باز کنند. حضرت هنگام حضور بزرگان قم در مدینه به ایشان عنایت خاصی می‌نمودند(۴) و یا با تعابیر گوناگون اهل قم را از شیعیان خاصّ خود می‌خواندند.(۵)

 

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در این‌باره می‌فرمایند: « شهر قم سابقه‌ى بسیار زیادى در پیروى و اتّصال به اهل بیت دارد. یعنى در طول هزار و دویست سال یا بیشتر، این شهر همواره به عنوان یک شهرِ وابسته به اهل بیت شناخته شده است. من شهر دیگرى را با این خصوصیّت سراغ ندارم. بعضى از شهرها مثل کوفه یا مدینه، قبل از قم بلد اهل بیت بودند؛ لیکن دشمنان اهل بیت، این خصوصیّت را از آنها سلب کردند؛ اما شهر قم از همان زمانى که اشعریّون و بقیه‌ى رجال و اعیان محدّثان و علماى بزرگ، اوّلین حوزه‌ى علمیه‌ى مهم و انحصارى تشیّع را در آن تشکیل دادند، در دنیاى اسلام به این جهت شهرت پیدا کرد.»(۶)

 

این ارتباط با اهل‌بیت حفظ شده و در دوره‌ی امام رضا (علیه‌السّلام) گسترش یافت. اهل قم توسط امام رضا (علیه‌السّلام) نیز با عنوان «شیعیان حقیقی» مورد تمجید قرار گرفتند.(۷) در همین دوره از فقیه برجسته‌ی امامی یعنی زکریا بن آدم مورد توجه حضرت قرار دارد. مطابق روایتی امام رضا (علیه‌السّلام) پیش از مهاجرت به مرو، برخی پیروان خود را به دلیل دوری از مدینه، برای حل مسائل شرعی و اعتقادی به او ارجاع داده و او را امین در امور دین و دنیا خواندند.(۸) او نیز به صورت حضوری به خدمت حضرت رسیده(۹)، با ایشان به عنوان وکیل حضرت مکاتباتی داشته(۱۰) و کتابی را با عنوان مسائل الرضا (علیه‌السّلام) نگاشته است.(۱۱)

 

نکته‌ی دیگر آنکه به تصریح منابع، قمی‌ها با آغاز خلافت عباسیان همچنان خط مشیِ ستیزه‌جویانه و جدایی‌طلبانه‌ی آشکاری را نسبت به حکومت وقت اتخاذ کرده‌اند.(۱۲) بنابراین تا اینجا روشن شد که در زمان مهاجرت حضرت معصومه (سلام‌الله‌علیها)  به سوی مرو، قم در درجه‌ی اول محل و پناهگاه مهم برای شیعیان بوده است. دوم آنکه شیعیان این منطقه مورد تأیید و حتی احترام ائمه (علیهم‌السّلام) بوده‌اند. سوم آنکه از جهت علمی در تکاپوی جدی برای بهره‌مندی و ترویج معارف اهل‌بیت (علیهم‌السّلام) بودند؛ و بالاخره از جهت اندیشه‌ی سیاسی کاملاً هماهنگ با ائمه (علیهم‌السّلام) بوده و متحد و هماهنگ در برابر دشمنان اهل‌بیت (علیهم‌السّلام) عمل می‌کردند.

 

جایگاه حضرت معصومه (سلام‌الله‌علیها) و چگونگی حضور حضرت در قم

در میان دختران امام کاظم (علیه‌السّلام)، فاطمه‌ی کبری فرزندی است که در منابع گوناگون به نام و القابش تصریح شده است. ایشان محدثه بوده و در منابع موجود نیز اخباری از آن حضرت مشاهده می‌شود.(۱۳) هرچند از جزئیات حیات مبارک ایشان اطلاعات چندانی در دسترس نیست؛ اما از همین شواهد موجود می‌توان به دست آورد که آن‌چنان به ویژگی‌های علمی و معنوی مشهور بوده و بعدها – چنانکه در بخش بعدی یادداشت اشاره خواهد شد- آن‌گونه از سوی ائمه‌ی بعدی به شیعیان معرفی شده است که در همان دوره و بعدها شایسته‌ی القابی چون معصومه، کریمه، طاهره، برّه، تقیه، رضیه، سیده، حمیده، رشیده، نقیه و مرضیه از سوی خاندان اهل‌بیت (علیه‌السّلام) شده‌اند.(۱۴)

 

آنچه می‌توان بدان یقین کرد آن است که حضرت معصومه (سلام‌الله‌علیها) پس از مدت کوتاهی از مهاجرت برادرش، امام رضا (علیه‌السّلام)، به سوی مرکز خلافت آن روزگار یعنی مرو، تصمیم گرفتند تا به همراه کاروانی به امام زمان خویش بپیوندند. به هر ترتیب از نوع وداع حزن‌انگیز امام رضا (علیه‌السّلام) با خانواده‌شان هنگام خروج از مدینه و تأکید ایشان بر اینکه برگشتی برای این سفر – که به اجبار انجام می‌شد- نخواهد بود(۱۵)، حضرت معصومه (سلام‌الله‌علیها) به این نتیجه رسیدند که باید برای دیدار ایشان رنج سفری طولانی را متحمّل گردند. مسیری که حضرت انتخاب کردند به احتمال قوی همان مسیر معمول بوده است و بر اساس اطلاعات موجود این مسیر از خود قم عبور نمی‌کرد. اما حضرت با عنایتی که با توجه به پیشینه‌ی اهل قم داشتند، اعلام کردند که در این شهر حضور خواهند یافت.

 

طبیعی است که قمِ دوست‌دار اهل‌بیت (علیهم‌السّلام)، برای نخستین بار به خود افتخار حضور فرزند و برادر ائمه‌ی هدی را می‌دید و از این روی به بهترین نحو از ایشان استقبال شد. دانسته است که حضرت پس از مدتی کوتاه در این شهر رحلت نمود و اهل قم برای ایشان مضجعی خاص ترتیب دادند. بنابراین قم پیش از حضور حضرت معصومه (سلام‌الله‌علیها) یکی از مناطق معروف به حضور شیعیان بود اما همچنان تا تبدیل شدن به نقطه‌ی کانونی تشیع امامی فاصله‌ای بسیار داشت؛ و در این هنگام حضرت معصومه (سلام‌الله‌علیها) با شناخت ظرفیت اهل قم در دفاع از تشیع و علاقه‌مندی‌شان به معارف اهل‌بیت (علیهم‌السّلام)، نزد ایشان حاضر شدند.

 

شاید این مطالب را هم بپسندید:

علت سفر حضرت معصومه(س) به شهر قم چه بوده است؟

 

عصمت حضرت معصومه (س)

 

چه کسانی در جوار حضرت معصومه (س) دفن شده‌اند؟

 

احكام ورود حائض به حرم امام و امامزاده

 

تلاش ائمه برای محوریت بخشیدن به شهر قم

بررسی‌های تاریخی نشان می‌دهد که از دیرباز یکی از راهبردهای ائمه هدی (علیهم‌السّلام) برای ایجاد ارتباط و انسجام بیشتر شیعیان در شرایط دشوار سیاسی و مذهبی، بهره‌برداری از ظرفیت زیارت قبور ائمه بوده است(۱۶)؛ و روشن است که بیشترین محدودیت‌ها برای ارتباط با ائمه (علیهم‌السّلام) مربوط به اواخر عصر حضور است. راهبرد یاد شده ابعاد گسترده‌ای دارد و در اینجا تنها به بخشی از آن که به تحلیل نقش حضرت معصومه (سلام‌الله‌علیها) در آینده‌ی تشیّع است اشاره می‌شود؛ و آن اینکه به‌رغم حضور و فعالیت بزرگانی از اصحاب ائمه (علیهم‌السّلام) در قم با شکل‌گیری بارگاه نوه‌ی رسول خدا (صلّی‌الله‌علیه‌وآله) و حضرت امیر (علیه‌السّلام)، فرزند امام کاظم (علیه‌السّلام)، برادر امام رضا(علیه‌السّلام) و عمّه‌ی امامان بعدی در شهر قم، شرط لازم و کافی برای آن شد که ائمه (علیهم‌السّلام) بر روی این مکان حساب باز کرده و در شرایط اختناق موجود، شیعیان را برای حضور در آن شهر ترغیب نمایند.

 

مهم‌ترین شاهد آن است که امام رضا (علیه‌السّلام) در میان بستگان درجه یک خود، تنها در مورد زائران قبر پدرشان(۱۷)، امام کاظم (علیه‌السّلام) و زائران قبر خواهرشان(۱۸)، حضرت معصومه (سلام‌الله‌علیها)، اجرِ «بهشت» را با عبارت «لَهُ الجَنّة» طرح نمودند. امام جواد (علیه‌السّلام) نیز این عبارت را تنها در مورد زائران قبر پدرشان امام رضا (علیه‌السّلام)(۱۹) و سپس زائران عمّه‌شان، حضرت معصومه (سلام‌الله‌علیها)(۲۰) به کار برده‌اند. همچنین با بازخوانی روایات روشن می‌شود که در مورد زیارت قبر هیچ شخصی پس از چهارده معصوم  جز درباره حضرت معصومه (سلام‌الله‌علیها) چنین فضیلتی آن هم از سوی سه امام ذکر نشده است. این اقدام ائمه مطابق شواهد متعدّد کارساز بود و برای نمونه در توسعه‌ی شهر، معیار اصلی محل دفن حضرت معصومه (سلام‌الله‌علیها) قرار گرفت، فرزندان امام جواد (علیه‌السّلام) با حضور در قم بنایی را به عنوان حرم حضرت معصومه (سلام‌الله‌علیها) ایجاد نمودند، و بسیاری از بزرگان شیعه به سکونت در قم اهتمام ورزیدند.(۲۱)

 

در اینجا طرح دو نکته به تبیین بهتر بحث کمک می‌کند. نخست آنکه چه در این روایات و چه روایات متعددی که بعدها در کتاب تاریخ قم درباره‌ی فضیلت زیارت حضرت معصومه (سلام‌الله‌علیها) از امام صادق (علیه‌السّلام) نقل شده، سبک و بیان روایات به نوعی است که گویا «قم» در این اخبار بار دیگر توسط ائمه (علیهم‌السّلام) معرفی و به حضرت معصومه (سلام‌الله‌علیها) شناخته می‌شود.(۲۲) نکته‌ی دیگر آنکه روایات یاد شده از ائمه (علیهم‌السّلام) مخاطبی خاص ندارد و به عنوان توصیه‌ای عمومی و همگانی مطرح می‌شود. از این روی باید گفت حضور حضرت معصومه (سلام‌الله‌علیها) در قم سبب شد تا برای نخستین بار ائمه (علیهم‌السّلام) به جمیع شیعیان سفارش سفر به این شهر را مطرح نمایند و چنانچه خواهد آمد با این اقدام و به برکت حضور حضرت معصومه (سلام‌الله‌علیها) مقدمات معرفی این شهر به عنوان مرکز علمی و فرهنگی تشیّع را فراهم نمایند.

 

تبدیل شدن قم به مرکز معارف تشیّع

هرچند پس از دوران امام رضا (علیه‌السّلام)، بزرگان اشعری برای انتقال میراث حدیثی شیعه به قم تلاشی وافر نمودند(۲۳) اما آنچه سبب شکل‌گیری مدرسه حیات‌بخش حدیثی شیعه در این شهر شد، مهاجرت و حضور محدثان بزرگی بود که با شناخت به وجود آمده در مورد جایگاه قم با سفارش‌ها و توصیه‌های ائمه (علیهم‌السّلام)، این شهر را به عنوان محل حضور و فعالیت خود انتخاب کرده‌اند.

 

باید توجه داشت که این افراد آن­چنان خبره بودند که کمتر نیاز علمی به اهل قم داشتند و رغبت آنان به این شهر به دلیل یاد شده، سبب تحولی در هویت علمی و فرهنگی قم شد. از جمله‌ی این افراد، «ابراهیم‌بن‌هاشم»، پرورش‌یافته‌ی مکتب حدیثی کوفه و صحابی امام جواد (علیه‌السّلام) است که از ۱۶۰ نفر از یاران ائمه (علیهم‌السّلام) اخباری را دریافت نموده و پس از کسب مقامات علمی، قم را برای انتقال و انتشار اخبار خود برگزید. فرد دیگر از صحابی ارجمند امام جواد و امام هادی(علیهما‌السّلام) است و تنها در کتاب کافی، نخستین کتاب مهم شیعه در بین کتب اربعه، ۵۸۶۶ خبر از او نقل شده است، «حسین‌بن‌سعیدبن‌حمّاد» است که پس از مدت طولانی از فعالیت در کوفه و اهواز به قم مهاجرت نمود.(۲۴) این‌چنین بود که ظرفیت نهفته در قم با حضور این شخصیت‌های برجسته و به برکت حضور حضرت معصومه (سلام‌الله‌علیها) در اواخر قرن سوم و قرن چهارم ظهور یافت و قم مؤثرترین جایگاه را در رشد و بالندگی علمی و معرفتی شیعه به دست آورد.

 

بهره‌مندی معنوی علمای قدیم و جدید شیعه

بخش مهمی از تأثیر حضور حضرت معصومه (سلام‌الله‌علیها) و بارگاه آن حضرت در قم در مرکز معرفتی تشیع شدنش، چه در روزگار یاد شده و چه دوره معاصر، به دلیل عنایت آن حضرت بر علما و اندیشمندان شیعه‌ای است که در جوار مرقد آن حضرت مشغول به نشر علوم اسلامی‌اند، برای نمونه به شاهدی مهم که نشان از نقش معنوی حضرت در شکل‌گیری حوزه‌ی علمیه‌ی حیات‌بخش قم دارد اشاره می‌شود.

 

مطابق نقلی، اساس و انگیزه‌ی اصلی حضور آیت‌الله حائری یزدی، بنیانگذار حوزه‌ی علمیه‌ی قم، در این شهر و تلاش ایشان برای شکل‌گیری حوزه‌ی علمیه‌ی مؤثر در جهان تشیّع، وجود مرقد حضرت معصومه (سلام‌الله‌علیها) و بهره‌مندی از عنایات ایشان بوده است.(۲۵) در همین راستا مشاهده می‌شود که آیت‌الله بروجردی، مرجع جهان تشیّع، به‌رغم وجود فضاهای دیگر، خود را مقیّد می‌دید که تمامی اشتغالات علمی‌اش در حرم حضرت معصومه (سلام‌الله‌علیها) باشد و بر کسب توفیق از حضرت معصومه (سلام‌الله‌علیها) تأکید می‌نمود.(۲۶) همچنین آیت‌الله مرعشی نجفی خود درباره‌ی حضورش در قم تأکید می‌کند «حضورم در قم به دلیل آن بود که پدرم حضرت امیر (علیه‌السّلام) را در خواب دیده و از ایشان شنیدم که هرکس می‌خواهد از توفیق درک زیارت حضرت زهرا (سلام‌الله‌علیها) بهره‌مند شود به قم و زیارت حضرت معصومه (سلام‌الله‌علیها) برود».(۲۷) ایشان می‌فرمود «امیدوارم به برکت این مخدره عالم که در جوار رحمت او هستم و پناهنده به آستان او می‌باشم، روز به روز توفیقات طلاب علوم دینیّه و خطبا و سایر طبقات را بیش از پیش افزون فرماید.»(۲۸) باید در نظر داشت که از جمله ثمرات شکل‌گیری حوزه‌ی علمیه‌ی قم به برکت حضرت معصومه (سلام‌الله‌علیها)، شخصیت برجسته امام خمینی (رحمه‌الله)، شاگردان ایشان و مردم انقلابی این شهر بوده است که جایگاهی بی‌بدیل در شکل‌گیری انقلاب اسلامی ایران و تدوام آن داشته‌اند.

 

پانوشت:

۱) اشعری قمی، المقالات و الفرق، ص۲۷۱.

۲) طبری، تاریخ طبری، ج۶، ص۹.

۳) قمی، تاریخ قم، ص۲۷۸-۲۷۹.

۴) برای نمونه، رک: کشی، رجال، ص۳۳۳.

۵) برای نمونه، رک: صدوق، علل الشرایع، ج۲، ص۵۷۲.

۶) بیانات در دیدار روحانیون، طلاّب و مردم شهر قم ۱۳۷۴/۰۹/۱۳

۷) صدوق، عیون اخبارالرضا(ع)، ج۲، ص۲۶۰.

۸) کشی، رجال، ج۲، ص۵۹۵.

۹) برای نمونه، رک: حلی، رجال، ص۷۵.

۱۰) کشی، رجال، ج۲، ص۸۵۹.

۱۱) طوسی، فهرست، ص۱۳۲.

۱۲) برای اطلاع بیشتر در مورد روابط اهل قم با عباسیان و اکراه آنان در پرداخت مالیات به عباسیان، رک: نیومن، دوره شکل گیری تشیع دوازده امامی، ص ۱۷۱-۱۷۶.

۱۳) برای نمونه، رک: صدوق، امالی، ص۸۲.

۱۴) برای اطلاع بیشتر، رک: غروی، محدثات شیعه، ص۲۵۴.

۱۵) صدوق، عیون اخبارالرضا(ع)، ج۲، همان، ص۲۱۷.

۱۶) برای نمونه، رک: توحیدی نیا، سازواری قالب و مفاد زیارت جامعه کبیره و نیاز معرفتی امامیه در عصر امام هادی(ع)، فصلنامه تاریخ اسلام – دوره ۱۸، پیاپی ۷۱، بهار ۱۳۹۷.

۱۷) طوسی، تهذیب، ج۶، ص۸۲.

۱۸) صدوق، عیون اخبارالرضا(ع)، ج۲، ص۲۶۷.

۱۹) همان، ص۲۸۸.

۲۰) ابن قولویه، کامل الزیارت، ص۴۴۴.

۲۱) کوچک زاده، تاریخچه قم و مساجد تاریخی آن، ص۱۲۴.

۲۲) برای نمونه در خبر پیشین فرمودند من زارعمتی بقم، فله الجنه. در مورد روایات متعدد از امام صادق(ع)، رک: مجموعه مقالات کنگره بزگداشت حضرت فاطمه معصومه(س)، ج۱، ص۷- ۲۳ و ۵۵-۵۸.

۲۳) برای نمونه احمد بن محمد بن عیسی اشعری(طوسی، فهرست، ص۶۰؛ نجاشی، رجال، ص۸۱)، شیخ و فقیه اهل قم که از جهت اجتماعی نیز دارای جایگاه والایی در این شهر بوده، پس از بهره مندی از اخبار ۱۳۵ صحابی ائمه(ع)، بخش قابل توجهی از میراث حدیثی شیعه در کوفه را به قم منتقل نمود. نقش وی به عنوان یکی از شیعیان اهل قم را می توان در نقل بیش از ۸ هزار خبر تنها در دو کتاب کافی و تهذیب، از کتب اربعه شیعه، مشاهده نمود.

۲۴) نجاشی، رجال، ص۵۹-۶۰.

۲۵) ماهنامه فرهنگ کوثر، شماره۱، ص۸۲.

۲۶) همان.

۲۷) اشتهاردی، حضرت معصومه(س) چشمه جوشان کوثر، ص۷۵.

۲۸) دوانی، نهضت روحانیون ایران، ج۵، ص۶۴.

نسخه قابل چاپ

برچسب‌ها: امامت و ولایت؛ حوزه علمیه قم؛ قم؛ اهل بیت (علیهم السلام‏)؛ حضرت معصومه(سلام‌الله علیها)؛ خاندان اشعریون؛ روحانیت شیعه؛ علمای شیعه؛ پایه‌گذاری حوزه علمیه قم؛ حضور حضرت فاطمه‌ی معصومه (سلام اللَّه علیها) در قم؛

+ نوشته شده در یکشنبه هفدهم آذر 1398 ساعت 19:29 توسط نگین حبیب زاده بدون نظر

تکبیره الإحرام

[گفتن اللّه اکبر در اول هر نماز واجب و رکن است]

مسأله ۹۴۸ گفتن اللّه اکبر در اول هر نماز واجب و رکن است و باید (۱) حروف «اللّه» و حروف «اکبر» و دو کلمه «اللّه اکبر» را پشت سر هم بگوید (۲) و نیز باید این دو کلمه به عربی صحیح گفته شود (۳) و اگر به عربی غلط بگوید، یا مثلًا ترجمه آن را به فارسی بگوید صحیح نیست.

 

(۱) (بهجت:) باید بنا بر احوط..

 

(۲) (زنجانی:) گفتن «اللّه أکبر» در اول هر نماز واجب است، ولی ظاهراً رکن نیست، پس اگر آن را فراموش کند و در رکوع یا بعد از آن متوجه شود نمازش صحیح است و احتیاط مستحب آن است که نماز را دوباره بخواند و اگر قبل از رکوع متوجه شود نمازش باطل است و باید حروف «اللّه» و حروف «اکبر» را پشت سر هم بگوید..

 

(۳) (بهجت:) باید کسی که می تواند، این دو کلمه را به عربی صحیح بگوید..

 

(مکارم:) مسأله اوّلین جزء نماز «اللّه أکبر» است که آن را «تکبیره الإحرام» می گویند و ترک آن خواه از روی عمد باشد یا سهو، نماز را باطل می کند امّا اضافه کردن آن (یعنی به جای یک اللّه اکبر مثلًا دو مرتبه اللّه اکبر بگوید) اگر عمدی باشد، موجب باطل شدن نماز است.

 

شاید این مطالب را هم بپسندید:

بالا بردن دست​ها هنگام تکبیرة الاحرام

 

[ تکبیره الاحرام]

مسأله ۹۴۹ احتیاط واجب (۱) آن است که تکبیره الاحرام نماز را به چیزی که پیش از آن می خواند، مثلًا به اقامه یا به دعایی که پیش از تکبیر می خواند نچسباند (۲).

 

این مسأله، در رساله آیات عظام: مکارم و بهجت نیست

 

(۱) (تبریزی، سیستانی:) احتیاط مستحب ّ..

 

(۲) (زنجانی:) یعنی همزه «اللّه اکبر» را به جهت اتصال به قبل ساقط نکند.

 

[ اگر انسان بخواهد اللّه أکبر را به چیزی که بعد از آن می خواند]

مسأله ۹۵۰ اگر انسان بخواهد «اللّه أکبر» را به چیزی که بعد از آن می خواند مثلًا به «بسم اللّه الرحمن الرحیم» بچسباند باید «ر» اکبر را پیش بدهد (۱).

 

این مسأله، در رساله آیت اللّه بهجت نیست

 

(۱) (خوئی:) ولی احتیاط واجب آن است که در نماز واجب نچسباند.

 

(فاضل، تبریزی، سیستانی:) بهتر است حرف «راء» اکبر را ضمّه بدهد هر چند احتیاط مستحب ّ است که در نماز واجب متّصل نکند.

 

(زنجانی:) بنا بر احتیاط مستحب «ر» اکبر را پیش بدهد. (مکارم:) رجوع کنید به ذیل مسأله (۱۰۰۴).

 

[مسأله ۹۵۱ موقع گفتن تکبیره الاحرام باید بدن آرام باشد]

مسأله ۹۵۱ موقع گفتن تکبیره الاحرام، (۱) باید بدن آرام باشد (۲) و اگر عمداً (۳) در حالی که بدنش حرکت دارد، تکبیره الاحرام را بگوید باطل است (۴) و چنانچه سهواً حرکت کند بنا بر احتیاط واجب باید اول، عملی که نماز را باطل می کند انجام دهد و دوباره تکبیر بگوید.

 

(۱) (سیستانی:) در نماز واجب..

 

(۲) (مکارم:) و اگر در حالی که مثلًا قدم برمی دارد اللّه أکبر بگوید باطل است و چنانچه سهواً بگوید احتیاط واجب آن است کاری کند که نماز باطل شود (مثلًا صورت را به طرف پشت قبله کند) و دوباره تکبیر بگوید.

 

(۳) (زنجانی:) اگر با علم و عمد..

 

(۴) (اراکی، گلپایگانی، خوئی، سیستانی، تبریزی، صافی، زنجانی:) بقیه مسأله ذکر نشده.

 

(بهجت:) و هم چنین بنا بر احتیاط اگر سهواً یا از روی فراموشی باشد، نیز باطل است.

 

[مسأله ۹۵۲ تکبیر و حمد و سوره و ذکر و دعا را باید طوری بخواند]

مسأله ۹۵۲ تکبیر و حمد و سوره (۱) و ذکر و دعا را باید طوری بخواند که خودش بشنود (۲) و اگر به واسطه سنگینی یا کری گوش یا سر و صدای زیاد نمی شنود، باید طوری بگوید که اگر مانعی نباشد بشنود. (۳)

 

این مسأله، در رساله آیت اللّه بهجت نیست

 

(۱) (مکارم:) و سایر ذکرهای نماز را باید طوری بخواند که اگر مانعی در کار نباشد، حدّ اقل ّ خودش آن را بشنود.

 

(۲) (سیستانی:) خودش لا اقل همهمه خود را بشنود..

 

(۳) (زنجانی:) باید طوری بگوید که اگر افراد متعارف بگویند و مانعی نباشد خودشان بشنوند.

 

[مسأله ۹۵۳ کسی که لال است یا زبان او مرضی دارد]

مسأله ۹۵۳ کسی که لال است (۱) یا زبان او مرضی دارد که نمی تواند (۲) «اللّه أکبر» را درست بگوید، باید به هر طوری که می تواند بگوید و اگر هیچ نمی تواند بگوید (۳) باید (۴) در قلب خود بگذراند و برای تکبیر اشاره کند و زبانش را هم اگر می تواند حرکت دهد.

 

(۱) (سیستانی:) کسی که به واسطه عارضه ای لال شده..

 

(۲) (زنجانی:) کسی که بخاطر بیماری یا لال بودن نمی تواند..

 

(۳) (بهجت:) برای تکبیر بنا بر أحوط با انگشت اشاره کند و اگر می تواند زبانش را هم حرکت دهد.

 

(سیستانی:) باید تکبیر را در قلب خود بگذراند و برای او به طوری که مناسب حکایت لفظش باشد با انگشتش اشاره کند و زبان و لبش را هم اگر می تواند حرکت دهد، و امّا کسی که لال مادر زاد است، باید زبان و لبش را به طوری که شبیه کسی است که تلفّظ به تکبیر می کند، حرکت دهد و در آن حال با انگشتش نیز اشاره نماید.

 

(۴) (خوئی، تبریزی:) بنا بر احتیاط باید..

 

(مکارم:) مسأله کسانی که به خاطر بیماری یا لال بودن نمی توانند تکبیر را درست بگویند باید هر طوری می توانند بگویند و اگر هیچ نمی توانند بگویند، احتیاط واجب آن است که اشاره کنند و با زبانی که در میان افراد کر و لال متعارف است، آن را ادا نمایند و در قلب خود نیز بگذرانند.

 

[ مستحب است بعد از تکبیره الاحرام بگوید]

مسأله ۹۵۴ مستحب است بعد از تکبیره الاحرام بگوید (۱):

 

«یا مُحسِن ُ قَد اتَاک َ المُسِی ءُ وَ قَد امَرت َ الُمحسِن َ ان یَتَجَاوَزَ عَن ِ المُسِی ء انت َ الُمحسِن ُ وَ أَنَا المُسی ءُ بِحَق ِّ مُحَمَّدٍ وَ آل ِ مُحَمَّدٍ صَل ِّ عَلَی مُحَمَّدٍ وَ آل ِ مُحَمَّدٍ وَ تَجاوَز عَن قَبیح ِ ما تَعلَم ُ مِنّی».

 

یعنی ای خدایی که به بندگان احسان می کنی بنده گنه کار به در خانه تو آمده و تو امر کرده ای که نیکوکار از گنه کار بگذرد، تو نیکوکاری و من گناه کار، به حق محمّد و آل محمدصلی اللّه علیه و آله و سلم رحمت خود را بر محمّد و آل محمّد صلی اللّه علیه و آله و سلم بفرست و از بدیهایی که می دانی از من سر زده بگذر.

 

این مسأله، در رساله آیت اللّه بهجت نیست

 

(۱) (فاضل، زنجانی:) مستحب است قبل از تکبیره الإحرام بگوید:..

 

(مکارم:) مستحب است بعد از تکبیره الاحرام به قصد رجاء این دعا را بخوانند:..

 

(سیستانی:) خوب است قبل از تکبیره الاحرام به قصد رجاء بگوید:..

 

[ مستحب است موقع گفتن تکبیر اول نماز]

مسأله ۹۵۵ مستحب است موقع گفتن تکبیر اول نماز و تکبیرهای بین نماز، دستها را تا مقابل گوشها بالا ببرد (۱).

 

(۱) (بهجت:) دستها را تا مقابل گوشها یا مقابل صورت یا گونه ها یا مقابل پایین گردن بالا ببرد. و نباید دستها را از مقابل گوشها و سر بالاتر ببرد؛ و مستحب است در نماز جماعت امام تکبیر را بلند و مأموم آهسته بگوید.

 

[ اگر شک کند که تکبیره الاحرام را گفته یا نه]

مسأله ۹۵۶ اگر شک کند که تکبیره الاحرام را گفته یا نه چنانچه مشغول خواندن چیزی (۱) شده، به شک خود اعتنا نکند و اگر چیزی نخوانده، باید تکبیر را بگوید.

 

این مسأله، در رساله آیت اللّه بهجت نیست

 

(۱) (خوئی، تبریزی، سیستانی، زنجانی:) چیزی از قرائت..

 

(فاضل:) چیزی از قرائت یا ذکرهای مستحب قبل از آن مثل استعاذه..

 

[ اگر بعد از گفتن تکبیره الاحرام شک کند]

مسأله ۹۵۷ اگر بعد از گفتن تکبیره الاحرام شک کند که آن را صحیح گفته یا نه، باید به شک خود اعتنا نکند (۱).

 

این مسأله، در رساله آیت اللّه بهجت نیست.

 

(۱) (فاضل:) ولی مستحب ّ است نماز را تمام کند و دوباره بخواند.

 

(اراکی:) بنا بر احتیاط واجب نماز را تمام کند و دوباره بخواند.

 

(گلپایگانی، صافی:) چنانچه مشغول خواندن چیزی شده به شک خود اعتنا نکند و هم چنین است اگر چیزی نخوانده و لکن احتیاط مستحب ّ آن است که در این صورت نماز را تمام کند و دوباره بخواند.

 

(خوئی، تبریزی، سیستانی:) چه مشغول خواندن چیزی شده باشد یا نه، به شک خود اعتنا نکند.

 

(زنجانی:) چه مشغول چیزی شده باشد یا نه، به احتیاط واجب تکبیره الاحرام او محکوم به بطلان است و احتیاط مستحب آن است که نماز را تمام کرده، و دوباره اعاده کند؛ ولی می تواند آن را قطع کرده، اعاده کند.

 

توضیح المسائل مراجع مطابق با فتاوای سیزده نفر از مراجع معظم تقلید/ متن اصلی از رساله امام خمینی و مُحشی حضرات آیات: سیستانی، صافی گلپایگانی، مکارم شیرازی، نوری همدانی، شبیری زنجانی، بهجت،فاضل،  اراکی، خویی، گلپایگانی، تبریزی.

 

 

 

مطابق نظر آيت الله خامنه ايحضرت آیت الله العظمی خامنه ای

 

بالا بردن دست​ها هنگام تکبیرة الاحرام

سؤال۵: آیا هنگام گفتن تکبیرة الاحرام نماز باید دستها را تا مقابل صورت بالا ببریم؟

 

جواب: مستحب است نمازگزار هنگام تکبیرة‌الاحرام، دستها را تا مقابل گوشها یا صورت بالا ببرد، به این صورت که با آغاز تکبیر، دستها ـ در حالی که انگشتان به هم چسبده و کف دستها به سمت قبله است ـ را به سمت بالا ببرد و در پایان تکبیر، دستها را برابر گوش یا صورت برساند.

+ نوشته شده در پنج شنبه چهاردهم آذر 1398 ساعت 14:57 توسط نگین حبیب زاده بدون نظر